YENİ UYGULAMA SIKINTI OLMADI

Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne devir edilmesinden itibaren ilk gün dışında herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı bildirildi.

15 Nisan 2018 Pazar 12:35 < GÜNDEM
AHİ TV

 Pasaport ve ehliyet işlemlerinin 2 Nisan'dan itibaren Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'nden alınarak Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne devir edilmesinden itibaren ilk gün dışında herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı bildirildi. Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, "12 Nisan tarihi itibariyle Kırşehir genelinde 151 pasaport ve 417 ehliyet ile ilgili işlemler tamamlandı ve basımının yapılması için evraklar Ankara'ya gönderildi" dedi.
         Merkez İlçe'de 3 masada ve Kaman, Çiçekdağı ve Mucur'da 1 masada işlemlerin yapıldığını belirten İl Müdürü Şinasi Kaya, pasaport ve ehliyet verme konusunda vatandaşları mağdur etmeme konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: “9 Ekim 2016 tarihi ile 676 sayılı kanun hükmünde kararname ile Emniyet Müdürlüklerinde verilmiş olan ehliyet ve pasaportlar 2 Nisan tarihi itibariyle müdürlüğümüzde verilmeye başlandı. İlk gün bayağı sıkıntılıydı. Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de hizmet veremedik. Daha sonrasında ufak tefek sıkıntılar olmasına rağmen şu an güzel bir şekilde ilerliyor. Kırşehir Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü, Kaman, Mucur, Çiçekdağı ilçe müdürlüklerimizde ehliyet ve umuma mahsus pasaport dediğimiz bordo pasaportu veriyor. İl Müdürlüğümüz ise yeşil pasaport dediğimiz hususi pasaportla gri pasaport dediğimiz hizmet pasaportunu veriyor. İl müdürlüğümüzde 25 adet hususi pasaport, 17 adet hizmet pasaportu verilmiştir. Merkez ilçemizde 78 pasaport, 292 ehliyet, Kaman ilçemizde 24 pasaport, 55 ehliyet, Mucur ilçemizde 3 pasaport, 47 ehliyet, Çiçekdağı ilçemizde 4 pasaport, 23 ehliyet olmak üzere toplam il genelinde 151 pasaport, 417 ehliyet başvurusu alarak basılmak üzere Ankara’ya gönderilmiştir. Mevcut kadro ile en iyi şekilde vatandaşlarımızı mağdur etmeme konusunda üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya gayret ediyoruz. Yeni uygulamanın şöyle bir avantajı oldu: önceden kimlik kartında biyometrik veri alıyorduk. Şimdi ehliyet, pasaport ve kimlik kartlarında biyometrik veri alıyoruz. Üçü bir arada dediğimiz uygulamada bir işlem için aldığımız veriyi diğer işlemler için tekrar vermeden kullanabileceğiz. Sadece kontrol amaçlı bir veri alıp eşleştiğinde o verilerle işlemini yapacağız. Şöyle bir sıkıntımız var: yeni olunması nedeniyle teknik anlamda bir sıkıntımız var. Bu da sadece bizim değil, Türkiye genelindeki bir sorundur.  Biz üç masada Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusu alıyoruz. Bir masada umumi mahsus pasaport bir masamızda da ehliyet başvurusu alıyoruz. İlimizde toplam alınan başvurulara bakarsak da bu toplam sekiz günde gerçekleşen bir başvurudur. İlerleyen dönemde Hac dönemi devreye girdiğinde, sürücü adaylarının ehliyet sınavları devreye girdiğindeki yoğunluğu göz önüne alırsak ilerleyen zamanlarda daha fazla yoğunluk olacaktır. Her konu için ayrı başvuru olması gerekiyor. Yeşil pasaport için kurumundan talep belgesi ile kurumda çalıştığını gösteren belge, ehliyette biyometrik fotoğraf, harç bedeli, değerli kâğıt bedeli ve vakıf payı dediğimiz ödentiyi bankada yapacak ve onunla ilgili makbuzları getirecek. Umuma mahsus pasaportta da biyometrik fotoğraf, banka ödentisi ile istediği yıla göre harç bedelini yapıp müracaatını yapacaktır. Hususi pasaportta ve kimlik kartlarındaki ödemeleri de banka aracılığı ile yapacaktır. Müdürlüğümüz bu bağlamda hiçbir şekilde elden tahsilat yapmayacak. Bankada ilgili işlem için parası yatırılacak, makbuzla birlikte müdürlüğümüze müracaatı gerekiyor.”
 

HABER DETAYI ALT KISMI İÇİN MODÜL
YÖNETİM PANELİNDEN MODÜL KISMINDAN DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ
Etiketler kırşehir ahi tv
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KIRŞEHİR ⇓
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 12:48
İkindi 16:32
Akşam 19:34
Yatsı 20:58

4.0605

4.9845

110932

174,642
*KIRŞEHİR
Sitemizi Nasıl Buldunuz