SİGARA YASAĞINA AF YOK

Belediye Zabıta ve emniyet ekiplerinin ortaklaşa sigara denetimlerinde şehrin muhtelif yerlerinde aralıksız devam ediyor.

11 Ekim 2017 Çarşamba 12:08 < GÜNDEM
AHİ TV

Belediye Zabıta ve emniyet ekiplerinin ortaklaşa sigara denetimlerinde şehrin muhtelif yerlerinde aralıksız devam ediyor. Dün Ahi Çarşısı'nda sigara denetimleri devam ederken, vatandaşlar ekiplerce uyarıldı. Sigara denetimi yapan ekipler genellikle kapalı alanlarda ve iş hanlarının yoğun olduğu bölgede daha sıkı denetim yapıyorlar. Kapalı alanlarda sigara içen vatandaşlara ceza keserek affetmiyor.Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş'ın da zaman zaman katıldığı denetimlerde, iş merkezlerinde yasağa uyulup uyulmadığı kontrol ediliyor.
 Tütün mamullerinin tüketiminin, bireyin kişisel sağlığının yanı sıra büyük bir halk sağlığı sorunu da olduğunu ifade eden Demirbaş, bu sorunun günümüzde Türkiye adına gerek maddi gerekse sosyal anlamda kitlesel sorunlara yol açtığını kaydederek gazeteniz Kırşehir memleket'e şu açıklamalarda bulundu;

"Halkın sağlığını korumak için yapılan denetimler ve çalışmalara vatandaşımın destek vermesinin, sigara kullanımının en aza indirilmesi açısından büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Demirbaş, temiz hava solumanın her bireyin hakkı olduğunu vurguladı.
Esnaf ve vatandaşların da ekiplerine yardımcı olmalarını isteyen Demirbaş, "Tabletbilgisayarlarımızda GPRS, fotoğraf ve video kaydı özelliği sayesinde kanıta dayalı denetimler gerçekleştirilmektedir. Gerekli uyarılar ve cezalar kanuna uygun şekilde verilmektedir. İl Tütün Kurulu'nda alınan kararlar gereği ilimiz kurum ve işletmelerinde mücadelenin kararlılıkla devam etmesi, tütün mamullerinin kapalı mekanlarda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Vatandaş ve esnafımızın duyarlı olduklarını denetimlerimizde gözlemledik" ifadelerini kullandı.
-Kapalı alanda, araçların sürücü koltuklarında, toplu taşıma araçlarında ve yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertesinde sigara içenlere: 105 TL
-Yere izmarit, paket, ağızlık ve kâğıt atanlara: 63 TL
-Mevzuata uygun ve herkes tarafından görülebilecek yasal uyarı yazısı asmayanlara: Bin 766 TL
-Tütün ürünlerine benzer şeker, sakız ve oyuncak satanlara: 28 bin 720 TL’den 143 bin 608 TL’ye kadar.
-Tütün kullanımına izin veren işletmelere,
-Sigara içilen alanları koku ve duman geçişini önleyecek şekilde düzenlemeyenlere,
-Tavan, kapı ve pencereleri dışında dört tarafında sert duvar olmayanlara,
-Standartlara uygun havalandırma tertibatı olmayanlara,
-18 yaşından küçüklerin sigara içilen ortama girmesine izin verenlere: Bin 432 TL’den 7 bin 179 TL’ye kadar."
TEK TEK SİGARA SATANA 17 BİN 700 TL
-Tütün ürünlerinin paketlerini açarak tek tek sigara satanlara: Bin 766 TL’den 17 bin 700 TL’ye kadar.
-Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün satışı yapana: Bin 432 TL
-Pazarlama ve satışta 18 yaşını doldurmamış kişileri çalıştırana: 1766 TL
-Tütün ürünlerini otomatik makinelerde, telefon, televizyon ve internet gibi işletme dışından görülebilecek şekilde satanlara: 35 bin 403 TL’den 177 bin 37 TL’ye kadar.
-Satış belgesi olmaksızın ve satış belgesinde belirtilen yerin dışında tütün ürünü satanlara: 8 bin 848 TL - 88 bin 517 TL (toptan satış yapanlara)
-18 yaşını doldurmamış kişilere tütün ürünleri satışı yapanlara: 6 aydan 1 yıla kadar hapis
5 YILDA 121 MİLYON LİRA PARA CEZASI KESİLDİ
Bakanlık verilerine göre, yasağın başladığı 2010 yılından bu yana 15 milyon denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde ihlal görülen mekânlara 130  milyon TL ceza kesildi. Üçüncü ihlalden sonra işletmelere 10 günden bir aya kadar kapatma cezası verildi.

HABER DETAYI ALT KISMI İÇİN MODÜL
YÖNETİM PANELİNDEN MODÜL KISMINDAN DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ
Etiketler kırşehir ahi tv
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KIRŞEHİR ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

4.7275

5.4833

95057

192,737
*KIRŞEHİR
Sitemizi Nasıl Buldunuz