SEZONUN İLK HASADI YAPILDI

Kırşehir’de sezonun ilk hasadı önceki gün ırmak bucağı köylerindeki tarlalara biçerdöverlerin girmesiyle yapıldı.

11 Haziran 2018 Pazartesi 13:00 < GÜNDEM
AHİ TV

Kırşehir’de sezonun ilk hasadı önceki gün  ırmak bucağı köylerindeki tarlalara biçerdöverlerin girmesiyle  yapıldı.

Sezonun ilk hasadında bizzat tarlada çiftçinin yanında olan  Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl  Müdürü Kenan Şahin ve Müdürlüğün personelleri  hem ürün verimini,  hem de biçerdöverleri kontrol ettiler.  Yılın ilk arpa hasadında  arazide  bulunarak bir açıklama yapan İl Müdürü Kenan Şahin şunları kaydetti:  “ 2018 de  tarımda hububatta ciddi manada bir etkileşim oldu. İlimizde güz yağmurlarımız mükemmel oldu. Ekinlerimiz çok güzel çıktı. Bu bölge her sezon 10-15 gün erken hasada başlardı.  Ancak özellikle şuanda arpa hasadının yapıldığı ırmak bucağında havaların sıcaklığının fazla olması ve yağışın 15 gün geç gelmesin den kaynaklı   mikro klima iklimi haiz olduğu için, bu sezon 20  gün önceden başlamış oldu. Şu anda  ekiplerimizle birlikte  biçerdöverler’ in kontrollerini yaptık ve biçerdöver de herhangi bir sıkıntı görülmedi.  Bilindiği gibi ilk hasatlarda verim biraz düşük olur. Şuanda arpada dekara 210 kğ arpa, çiftçinin tabiri ile 7-8 kile ürün alınıyor. İnşallah bu artarak gidecek. Yalnız 2018 yılında yaşadığımız iklim değişikliğinden kaynaklı bitkilerde ciddi manada pas hastalığı ve kök çürüklüğü yaşanabiliyor.  Bununla ilgili çiftçilerimiz gerek tohum ekim sezonunda, gerek diğer sezonlarda İl ve İlçe Müdürlüklerimizle görüşerek daha az zararla bunu nasıl atlatırız, bunu nasıl telafi ederiz  çalışması yapmalılar.

Şuanda Ziraat Mühendislerimiz ve Ziraat Teknikerlerimizle sahadayız. Hangi çeşit ve hangi hastalıklar var.  Hangi yörede hangi hastalıklar var.  Bunlara bakarak çalışmalar yapıyoruz.  Ben buradan özellikle nohutla ilgili çiftçilerimizi uyarıyoruz.

Bu sene ilimiz, Türkiye’de nohut üreten iller içerisinde çok  önemli bir yer aldı. İlimizde bu sene 500 bin dekara yakın nohut var. Nohut ekiminde ilimizde ciddi manada bir rekolte artışı var. İnşallah çiftçimizin yüzü bu verimli ürünlerle gülecektir. Ayrıca Vatandaşlarımız tarlalarında ekili ürünlerini mutlaka kontrol etsinler. Gördükleri her sıkıntıda mutlaka il ve ilçe müdürlüklerimize başvursunlar.  Bizlerde her daim yanlarında olarak sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapmaya hazırız.

İlimizde başlayan hasatla birlikte tarım ve tarıma dayalı sektörlerde hareketlenme yaşanacaktır ve bu durum bölgemiz ekonomisine olumlu yansıyacaktır.

Bu vesile ilimizde ilk hasadının yapıldığı bu günlerde, yeni hasat sezonunun üreticilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum.”

Kırşehir’de ırmak bucağı köylerinde başlanan hasatları kontrol eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri, biçerdöver operatörlerine mutlaka yangın söndürücü ve ilkyardım çantası bulundurmalarını, kısa zamanda fazla alan biçmek için hız yapmamalarını, dane kayıplarına neden olmayacak şekilde biçim yapmaları konusunda uyarılarda bulundular. Ayrıca anız yakmanın yasak olduğunu ve zararları konusunda ise çiftçilere bilgiler verildi.

HABER DETAYI ALT KISMI İÇİN MODÜL
YÖNETİM PANELİNDEN MODÜL KISMINDAN DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ
Etiketler kırşehir ahi tv
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KIRŞEHİR ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

4.7275

5.4833

95057

192,737
*KIRŞEHİR
Sitemizi Nasıl Buldunuz