PLAKALARIN MUAYENEDEN GEÇMEYECEĞİNİ HATIRLATTI

Standartlara uygun olmayan plakalar muayeneden geçemeyecek

12 Ekim 2017 Perşembe 10:30 < GÜNDEM
AHİ TV

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, yaptığı açıklamada, araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklik sonrası standartlara uygun olmayan plakaların muayeneden geçmeyeceğini hatırlattı.
         Yeni düzenlemeyle, Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik ve kapatma şeklinde olmasının ağır kusur olarak değerlendirildiğine dikkati çeken Mehmet Tekin, "Söz konusu düzenlemeyle, yazı ve rakamların, Karayolları Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmadığı plakalara sahip araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden artık geçmemektedir" bilgisini verdi.
"STANDART DIŞI BASILAN PLAKALAR BİRİNCİ DERECEDE AĞIR KUSURLU SAYILIYOR"
         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Tekin, plakaların basım ve dağıtımı işinin Türkiye Otomobilciler ve Şoförler Odası'na ve bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığına işaret etti. Sahte plakaların terör, gasp, soygun gibi kötü işlerde kullanıldığını ifade eden Tekin, bunları basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını vurguladı.
         Standart dışı basılan plakaların birinci derecede ağır kusurlu sayıldığına dikkati çeken Oda Başkanı Tekin, şunları kaydetti: "Hiç kimse rastgele yerde plaka bastırıp aracına taktırmasın. Plakalarda standartlara hızlı şekilde geçişin sağlanması için böyle bir uygulamaya geçildi. Plakaların değişimi için araç sahiplerinin Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmaları ve temin edecekleri formları doldurmaları yeterli. Alınacak belgeyle il ve ilçelerde Türkiye Otomobilciler ve Şoförler Odası'na bağlı odalarımızdan ve kayıt tescil bürolarından yaklaşık 10 dakikada plaka değiştirilebiliyor
." 

HABER DETAYI ALT KISMI İÇİN MODÜL
YÖNETİM PANELİNDEN MODÜL KISMINDAN DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ
Etiketler kırşehir ahi tv
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KIRŞEHİR ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

4.7275

5.4833

95057

192,737
*KIRŞEHİR
Sitemizi Nasıl Buldunuz