Kırşehir’den Renkli Somon İhracatı

İlimizde Hirfanlı Baraj Gölü üzerinde bulunan balık çiftliklerinde yılda 2500 ton alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Alabalık yetiştiriciliği için risk kabul edilen yaz dönemini, Hirfanlı Barajında geçiren ve bu özelliği ile ülkemizin sayılı baraj gölleri arasında gösterilen Hirfanlı Baraj Gölü, alabalık yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline gelmiştir.

İlimizde Hirfanlı Baraj Gölü üzerinde bulunan balık çiftliklerinde yılda 2500 ton alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Alabalık  yetiştiriciliği için risk kabul edilen yaz dönemini, Hirfanlı Barajında  geçiren ve bu özelliği ile ülkemizin sayılı baraj  gölleri arasında  gösterilen Hirfanlı Baraj Gölü, alabalık yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline gelmiştir.

     Hirfanlı Barajında yetiştirilerek ortalama 500 gr olan 400.000 adet alabalığın  nakli,  kasım ayından itibaren Sinop iline yapılmaktadır. Karadeniz Sinop ili açıklarında 2020 yılı Mayıs ve Haziran  aylarında 4500 gramlık Renkli Somon balıkları haline gelecektir. Bu balıklar kilogram fiyatı 7-8 dolardan Japonya, Rusya ve Kanada'ya ihraç edilecektir.

     Tesislerde incelemede bulunan İl Müdürümüz Kenan Şahin burada yaptığı açıklamada. " Zengin bir protein kaynağı olan Alabalık üretiminin denize kıyısı olmayan ilimizde su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline gelmektedir. Burada yapılan üretimler sonunda hem ekonomik hem de istihdam açısından ilimize katkı sağlamaktadır. " dedi

Diğer Haberler