HASTANEMİZDE İLK DEFA KALPTEN ÇIKAN ATARDAMAR DEĞİŞTİRİLDİ

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İhsan Sami UYAR ve ekibi tarafından, ASENDAN AORT ANEVRİZMASI (kalpten çıkan ana atar damarın balonlaşması) ameliyatı gerçekleştirdi.

46 yaşındaki F. Arslan öksürük ve nefes darlığı şikâyeti ile hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu hastamızda “ASENDAN AORT ANEVRİZMASI” saptanması üzerine ameliyat kararı alındı. Kalpten çıkan ana atardamar genişlemesi nedeniyle F.Arslan  acilen ameliyata alındı.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada; Ameliyatı yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İhsan Sami UYAR, bu durumun göğüs kafesi içinde saatli bomba olarak gördüklerini söyledi. Kırşehir'de bu ameliyatı ilk defa yaptıklarını anlatan UYAR, şunları söyledi: “Hastamızı acilen ameliyata aldık ve çıkan aorta , suni damar ile değiştirildi. Bu hastalık göğüs kafesi içinde saatli bomba olarak tabir edilmektedir.  Eğer fark edilmeyip, aort yırtılsa idi, hasta kesin kaybedilirdi. Hastamız 10 Ocak 2020 tarihinde hastaneye yatış yapıldı, 11 Ocak 2020 tarihinde ameliyat olup,  15 Ocak 2020  tarihinde şifa ile taburcu edildi.” Dedi.

Diğer Haberler