KIRŞEHİR’E HIZLI TREN 2 YIL İÇİNDE GELECEK

Kırşehir’e hızlı tren 2 yıl içinde gelecek Hayaldi gerçek oluyor Ömer Yıldız, hızlı trende bin 200 kilometre şebekeye ulaşıldığını, 2023 yılında bu şebekenin 4 bin 500 kilometreye çıkarılmasının hedef

09 Aralık 2015 Çarşamba 11:40 < GÜNDEM
AHİ TV

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ömer Yıldız, “2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek. 2023 yılında hızlı tren ve yük taşımacılığıyla beraber 4 milyar kilovat saat enerji tüketiyor olacağız” dedi.
TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, ‘Hızlı Tren’ Projesi’ni yerinde incelemek üzere Kırşehir'e geldi. Kırşehir'e gelen TCDD Genel Müdürü Ömer Yılmaz Kırşehir Valisi Necati Şentürk'ü makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete,TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, Kırşehir AK Parti Milletvekili Muzaffer Arslan, AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve basın mensupları katıldı.
Samsun tarafında proje çalışmalarının başladığını ifade eden Müdür Yıldız, Niğde'nin Ulukışla İlçesi kısmındaki proje hazırlığının sürdüğünü belirterek, "Kırıkkale'nin Delice İlçesi’yle Kırşehir arası için Kalkınma Bakanlığı’na fizibilite çalışması gönderildi. En kısa zamanda buradaki projelerimiz başlayacak. 18 ayla 2 yıl arasında bir sürede projeyi tamamlayıp imalata geçmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.
Kırşehir, Aksaray, Konya, Niğde İlleri İle İlçeleri idari sınırları içinde yapımı planlanan ‘Samsun Delice-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu’ Projesi görüşüldü.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, ''Her ziyaretlerin getirdiği hediyeler var. Merakla beklediğimiz Hızlı Tren Hattı Projesi’ni bugün hep beraber yerinde inceleyeceğiz. Sayın müdürümüzden bilgiler alacağız. Sayın milletvekillerimizin önerileri vardı. Hem şehir içi raylı sistem hem de tren yolu projesinin çalışmalarını bugün yerinde inceleyeceğiz'' dedi.
Projeleri yerinde incelemek üzere Kırşehir'e gelen TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, ''Ülkemiz uzun yıllar aradan sonra yatırım yapma kararı aldı. Ülkemizin 2023 hedefleri var. Kısa bir süre proje çalışmalarımız başlayacak. Proje çalışmaları 2 yıl sürdü'' diye ifade etti.
Delice’den 45 kilometre yol kısaldığını belirten Müdür Yıldız, ''Delice-Ankara arası 45 kilometre yol kısalıyor. Delice-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu hattı vasıtasıyla;  Kırşehir - Yerköy, Kırıkkale-Samsun (Yerköy-Sungurlu Bağlantısı) ve Konya-Mersin (Ulukışla Kesiminde bağlantı ile) demiryolu bağlantıları sayesinde kuzeyde Samsun Limanı’na, Güneyde ise Mersin Limanı’na demiryolu ile bağlantısı sağlanacaktır.  Kırşehir, Aksaray, Niğde illerinden Ankara'ya demiryolu ulaşımı sağlanmış olacaktır. Bağlantı demiryolu hatları ile Türkiye'nin doğu-batı ve kuzey-güney koridorundaki ulaşımını güçlendirecek'' diye konuştu.
Hızlı trende bin 200 kilometre şebekeye ulaşıldığını, 2023 yılında bu şebekenin 4 bin 500 kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Yıldız, şunları bildirdi:
''Şu anda bin 500 kilometre hattımızın projeleri ve imalatı yapılıyor. Enerji konusunda şu anda ulusal şebekeden besleniyoruz. 2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek. 2023 yılında hızlı tren ve yük taşımacılığıyla beraber 4 milyar kilovat saat enerji tüketiyor olacağız. Bu büyük bir enerji. Türkiye'nin en büyük enerji tüketicisi kurumu olacağız. Enerjimizin önemli bir kısmını temiz enerji, yenilenebilir enerjiden sağlamak istiyoruz. Rüzgar en önemli alternatiflerimizden bir tanesi."
 Görüşmelerin sonunda Kırşehir Valisi Necati Şentürk ,TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız'a hediye verdi.

HABER DETAYI ALT KISMI İÇİN MODÜL
YÖNETİM PANELİNDEN MODÜL KISMINDAN DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ
Etiketlerahi tv
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Ahmet Talha Çobanoğlu - 08 Aralık 2016 Perşembe 09:13
    İnşallah en kısa zamanda Ankara kırşehir hızlı tren hattını görmek istiyoruz.
  • Erdal EKİCİ - 02 Temmuz 2016 Cumartesi 12:42
    Güzel şirin Kırşehir'imize hızlı trenin bir an önce gelmesini ve bizim vatandaşlarımızında bu imkanlardan en üst düzey de yararlanmasını istiyoruz.
KIRŞEHİR ⇓
İmsak 03:17
Güneş 05:10
Öğle 12:51
İkindi 16:46
Akşam 20:20
Yatsı 22:04

4.7516

5.4889

94552

193,158
21°KIRŞEHİR
Sitemizi Nasıl Buldunuz