Elektrik den Nasıl Tasarrufu Yapılmalı?

Ahi Televizyonu'na yaptığı basın açıklamasında Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, nasıl elektrik tasarrufu yapılması hakkında bilgiler verdi.

Ahi Televizyonu'na yaptığı basın açıklamasında Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, nasıl elektrik tasarrufu yapılması hakkında bilgiler verdi.

Kerimoğlu, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Güz ayının son günlerini yaşıyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde Mayıs ayına gireceğiz Kırşehir'de de Haziran ayının 15'inden

sonra kesinlikle başta doğalgaz olmak üzere bütün ısıtıcı materyaller kullanılmamaya başlanacaktır.

Fakat diğer yandan klimalar çalıştırılmaya başlanacaktır.

Vatandaşımızın burada dikkat etmesi gerektiği en önemli durumlardan bir tanesi tarifeli sayaç kullanıyor ise kesinlikle akşam saat 05.00 ile 19.00 arasındaki kullanımlara dikkat edilmesi en az seviyede elektrik kullanılması gerekmektedir.

Bundan sonraki süreçte sabah kadar yani 05.00 kadar kullanacakları enerjiyi kullanabilirler çünkü 3 de 1 fiyat uygulanmaktadır.

Buradaki sürece dikkat ederlerse hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlanır.

Tabi soğukların yerini klimalar almaya başladı çalıştırılacak. Burada daha önemli şeyler ısı yalıtım klimanın kullanım alanındaki hava akışının kontrol edilmesi gerekmektedir.

İyi bir soğuk hava alınması için klima bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bunlar kullanılıyor ise kesinlikle bu bakımlar yaptırılıp boşu boşuna elektrik safiyeti yapılmaması gerekmektedir.

Bu tür cihazlarda kullanımlarda ara kablosu olarak kullanılan cihazlarda insanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Çünkü piyasadan alınan ucuz kalitesiz mallar dışındaki izoleye bakarak çok kaliteli olduklarını zannediyorlar ama içindeki miktarın ya alüminyum ya da çok az bir miktarda kablonun ısınmasına ve yangınlara sebebiyet vermektedir.

İnsan sağlığı açısından bu tür kullanımların vatandaşlarımızın uyanık olmasını istiyoruz. Standartlara uygun malzeme kullanılırsa hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlarlar.” diye konuştu.

Diğer Haberler