Cep Telefonu Kullanırken Bunlara Dikkat!

Hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan olmazsa olmazımız telefonların kullanımı dikkat gerektiriyor.

Hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan olmazsa olmazımız telefonların kullanımı dikkat gerektiriyor. Telefon kullanımında karşımıza çıkan en büyük problemler su ile temas, ekran kırılması ve şarj problemi.

Konuyla ilgili bilgiler veren teknisyen İsa Bilgen telefon kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Su ile temas konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Bilgen: “ Telefonumuzu nemden korumamız gerekiyor. Fark etmeden ıslak elle dokunduğumuz telefonlarımız zarar görebiliyor” dedi.

Telefonlarımızı darbelerden de korumamız gerektiğine dikkat çeken Bilgen “Özellikle dar pantolonların cebine koyulan telefonlar kasılmalar sonucu darbe alarak zarar görebiliyor. Ekranları bozulan telefonların tamiri ise masraflı olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Batarya kullanımı konusunda da tavsiyelerde bulunan Bilgen sözlerine şöyle devam etti.

Telefonumuzun şarjının bitmesine dayanamıyoruz. Bu yüzden şarjı azalınca hemen şarja takıyoruz. Bu yaptığımız en büyük yanlışlardan biri. Telefonumuzu şarja takmak için bataryanın tamamen bitmesini beklemeliyiz. Şarjı %100 olana kadar da beklemeliyiz. Yine fazla bekletme de bataryaya zarar verebiliyor. Bataryaların belirli kapasiteleri var.

Bu kapasiteden fazla şarj alamazlar. Şarj dolunca prizden çıkarmalıyız. Böylece telefonun şarjı fazla dayanır ve batarya uzun ömürlü olur. Şarj aleti de batarya ömrü konusunda etkili. Piyasadaki orijinal şarj aletleri oldukça pahalı. Orijinal alınamıyorsa bile bilindik markalarda kullanılan şarj aletleri daha sağlıklı batarya tüketimi sağlar.

Powerbank kullanımı direk prizden alınan elektriğe göre daha az şarj ömrü sağlıyor. Powerbank sonuçta batarya.

Bataryadan bataryaya şarj aktarımı yapılmış oluyor. Gerçek bir elektrik yerine depolanmış elektrik kullanılıyor. Powerbank yalnızca zor durumlarda kullanılmalı.

Diğer Haberler