Ayakkabı Tamircileri Dertli

İlimizde bulunan ayakkabı tamircileri dertli işlerinin iyi gitmediğini dile getiren ayakkabı tamircisi 65 yaşındaki Mehmet usta sözlerine şöyle yer verdi.

İlimizde bulunan ayakkabı tamircileri dertli işlerinin iyi gitmediğini dile getiren ayakkabı tamircisi 65 yaşındaki Mehmet usta sözlerine şöyle yer verdi.

Bundan seneler önce işlerimiz çok daha iyiydi hem yanımızda en az 3-4 çırak çalıştırıyor hem evimizi geçindiriyor hem de işyerimizin kirasını ve masraflarımızı çok daha rahat çıkartıyorduk.

Birde eskiden esnaf dayanışması vardı esnaflardan birinin paraya ihtiyacı olduğunda her kes bir birine yardım ederdi çünkü esnafın durumu çok iyiydi her kes bir birine sorgusuz sualsiz bir söz ile para verirdi gelin görün ki şimdi öylemi.

Esnaflarımız bende içinde olmak şartıyla siftah etmeden kapattığımız günler oluyor bu evimizin ekmek parasını nasıl kazanacağız diye düşünüyoruz eşten dosttan her gün borç para almakla ve ondan ona para aktarmakla geçiyor günlerimiz.

Bilmiyoruz bu iş nereye kadar böyle devam edecek bu işe bir an önce çare bulmak gerek tabi bu işin en büyük sebeplerinden biride ucuza piyasada ayakkabı satanlardan kaynaklanıyor insanlarımız ayakkabıyı tamir ettirmek yerine yenisi daha ucuz olduğu için yenisini alıyorlar.

Bu da bizlerin işlerini etkilemekte dolayısıyla şimdiki ayakkabılar çok basit sağlam değil ayaklarımızı korumuyor insanlarımız ucuzluğuna ve rengine kanıyor oysa ki eski ayakkabılar daha dayanıklıydı sağlamdı.

Ayaklarımızı sıcak tutuyordu ayaklarımız kokmuyordu gelin görün ki piyasadaki ayakkabıların ucuz olması ve üstüne üstlük ayakkabılar neredeyse tamamı çin malı olması yüzünden hem daha ucuz hem de dayanıksız kalitesiz.

Tabi ki dolayısıyla ayakkabıların ucuz olması biz ayakkabı tamircilerinin işini de zorlaştırmakta ve her geçen gün bir bir işyerlerimizi kapatmaktayız diye sözlerine son verdi.

Diğer Haberler