4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ VE DÜNYA KANSER BİLDİRGESİ

2013 yılında gerçekleştirilen Dünya Sağlık Toplantısı’nda “Dünya Kanser Bildirge” si yayınlanmış ve bu bildirgede global kanser yüküne değinilerek kanser kontrolünün önemi vurgulanmıştır.

03 Şubat 2017 Cuma 12:14 < KAMAN
AHİ TV

2013 yılında gerçekleştirilen Dünya Sağlık Toplantısı’nda “Dünya Kanser Bildirge” si yayınlanmış ve bu bildirgede global kanser yüküne değinilerek kanser kontrolünün önemi vurgulanmıştır. Bu bildirgeye göre ana hedef “ Kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle beraber kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin artırılması” olarak belirlenmiş ve buna ulaşabilmek için 2025’ e kadar başarılması gereken alt hedefler şu başlıklar altında toplamıştır;

*  Sağlık sistemleri, kişilerin yeterli ve etkin bir kanser kontrol programına ulaşmalarını sağlayacak şekilde güçlendirilmelidir.

*  Global kanser yükünü tespit edebilmek ve ulusal kanser kontrol programlarının etkinliğini gösterebilmek açısından toplum bazlı kanser kayıt ve surveyans sistemleri geliştirilmelidir.

*  Global tütün tüketimi, aşırı kiloluluk-obezite, alkol alımı, fiziksel hareketsizlik ve kanser için bilinen diğer risk faktörlerinde önemli azalma sağlanmalıdır.

*   HPV ve HBV gibi kansere yol açan enfeksiyonlara karşı dünya genelinde aşılama programları yürütülmelidir.

*   Kansere karşı farkındalık düzeyi arttırılmalı, bu konudaki yanlış kanılar ortadan kaldırılmalıdır.

*  Toplum bazlı tarama ve erken tanı programları dünya genelinde uygulanıyor olmalı, beraberinde kanserin erken tanısında önemli olan belirti ve bulgulara dair toplumların ve sağlık profesyonellerinin farkındalığı arttırılmalıdır.

*   Kanser tanısında; doğru ve etkin tetkiklere, tedavide; Kaliteli-etkin çoklu tedavi seçeneklerine, gerekli ilaç ve teknolojilere, ayrıca palyatif bakım hizmetlerine dünya genelinde ulaşılabiliyor olunmalıdır.

*     Kanser kontrolünün farklı alanlarında görev alan sağlık uzmanlarının yenilikçi eğitim ve uygulama olanaklarına ulaşabilirliğinin özellikle gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünya genelinde anlamlı derecede artış göstermiş olması gerekmektedir.

 

HABER DETAYI ALT KISMI İÇİN MODÜL
YÖNETİM PANELİNDEN MODÜL KISMINDAN DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ
Etiketler kırşehir haberleri
YORUM EKLE
    YORUMLAR
KIRŞEHİR ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

4.7275

5.4833

95057

192,737
*KIRŞEHİR
Sitemizi Nasıl Buldunuz